اصول قراردادی در تشریفات

حاشیه های جذاب تشریفات ایرانی
می 16, 2018

اصول قراردادی در تشریفات

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی

7 قرار تشریفاتی ذکر شده که دیپلمات ها آن را رعایت می کنند.

بعضی از این پروتوکل ها به شرح زیر است:

در تشریفات دیپلماتیک، اصول خاصی برای رفتار در دیدارهای رسمی بیان شده است. به عنوان مثال برای دست دادن،مقام بالاتر در دست دادن تقدم دارد. یعنی اگر مقام بالاتر دستش را دراز نکرد، طرف مقابل حق ندارد دستش را به سوی او دراز کند.

دست، باید گرم و خشک باشد.

وقتی دست طرف مقابل را می گیریم باید حدود 5 ثانیه آن را نگه داشته و آن را به ملایمت بفشاریم.

موقع دست دادن با غربی ها باید همزمان در چشم آنان نگاه کنیم.

در مورد نشستن و تقدم و تاخر آن هم یک نکته قابل ذکر است. این که طبق اصول تشریفات، میهمان برای نشستن در یک مراسم حتما باید از طرف میزبان، دعوت به نشستن شود. من شنیدم چند روز پیش در مراسم خداحافظی سفیر ایتالیا، او بلافاصله پس از دست دادن با آقای دکترصالحی رفته و روی مبل نشسته است. در صورتی که طبق اصول و آداب، باید صبر می کرد تا میزبان یعنی وزیر خارجه کشورمان او را دعوت به نشستن کند.

ظرافت های رفتاری:

شاید تصویر منتشر شده درباره نوع نشستن سفیر سوئد در دیدار با رئیس جمهور و واکنش های مختلف به این نوع نشستن سفیر سوئد، بهترین بهانه باشد برای مرور  اصول و اداب تشریفات در دیدارهای رسمی اینچنینی:

مقامات مجازند در دیدار با همدیگر، پای خود را روی پای دیگر بیندازند. به صورتی که زیر زانوی یک پا روی زانوی پای دیگر قرار بگیرد. البته در دیدارهای غیررسمی طرفین هم مقام می توانندساق یک پا را روی زانوی پای دیگر قرار دهند. اما قراردادن ساق پا روی ران دیگر، در محیطی بسیار دوستانه و خارج از محیط دیپلماتیک قابل تصور است. به علاوه، ملل مختلف تلقی متفاوتی از پا روی پا انداختن دارند. برخی آنرا نمی پسندند و برخی نوعی از آنرا نشان می دهند. مثلا اروپایی ها معمولا بلافاصله پس از نشستن، پای راست را روی پای چپ می اندازند. نکته جالب دراین باره، ویژگی خاص اعراب است. برای مقامات عرب، انداختن پاها روی هم به صورتی که تخته کفش طرف مقابل، به سمت شان باشد بسیار ناراحت کننده است و سبب دلخوری شدید آنها می شود.

اما در دیدارهای رسمی، مقامات با رتبه پایین تر باید پاها را در کنار هم و با فاصله بسیار کم روی زمین قرار دهند. طوری که به نظر بیاید پاها تقریبا جفت شده است.

پرچم

اتفاقی که درباره پرچم های مخدوش ایران در این چند وقت اخیر و در دیدارهای مقامات سیاسی ایران در کشورهای مختلف افتاده است، ناشی از کم توجهی مسئولان تشریفات است.

مطابق اصول تشریفات، مسئولان تشریفات هیئت های رسمی باید قبل از شروع ملاقات مقام های کشورشان با مقام های کشورهای دیگر، در محل ملاقات حاضر شده و بررسی های لازم را انجام دهند. از جمله بازبینی محل استقرار رئیس هیات دیپلماتیک به نحوی که شأن او به میزان مقرر رعایت شود و اینکه مطمئن شوند که میزبان قبل از ورود مهمان برای استقبال حضور دارد.

 یکی دیگر از کارهای مسئولان تشریفات در این بازبینی، چک کردن پرچم هاست. آن ها باید مطمئن شوند که پرچم ها با نقش های صحیح و در جای درست قرار گرفته اند و مشکلی دراین باره وجود ندارد. اگر هم در این باره مشکلی وجود دارد، باید بلافاصله اقدام نمایند. مثلا همیشه 3 پرچم با ابعاد مختلف را همراه خود داشته باشند تا در صورت نیاز، آنها را جایگزین پرچم های مخدوش کنند.این 3 پرچم شامل یک پرچم رومیزی، یک پرچم سالنی و یک پرچم برای اتومبیل است.

حریم شخصی

یک نکته جالب که در بحث های مربوط به آموزش تشریفات وجود دارد، رعایت حریم فیزیکی با طرف مقابل است. بعضی از مقامات سیاسی کشورهای غربی حدود نیم متر حریم شخصی دارند که طبق آداب تشریفات، نباید این حریم را نقض کرد و بیش از این به آنان نزدیک شد. به عنوان مثال نمی شود با آن ها شانه به شانه حرکت کرد. اما در برخی از کشورهای دیگر مثل چین، حریم شخصی مطرح نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *